HURTOWNIA KAMIENIA , PROFESJONALNE WYKONAWSTWO

SZEROKI WYBÓR MATERIAŁÓW

Największy wybór kamienia na podbeskidziu

BLATY, PARAPETY, SCHODY, ELEWACJE

Cover Image

Parapety granitowe czy marmurowe - różnice

Parapety wykonane z kamienia są bardzo estetyczne, a ponieważ ten naturalny materiał występuje w wielu kolorach i fakturach, bez trudu można dobrać odcień odpowiadający aranżacji domu lub charakterowi elewacji.

Wymagania stawiane parapetom zewnętrznym różnią się do specyfiki parapetów wewnętrznych, stąd do ich produkcji używane są surowce o innych cechach. Zapraszamy do lektury tekstu porównującego właściwości parapetów granitowych oraz marmurowych.

Cechy parapetów granitowych

Granit to jedna ze skał magmowych głębinowych. Tworzy się w głębokich warstwach ziemi, pod wpływem wysokiego ciśnienia, dlatego też jest trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Jego twardość w skali Mohsa wynosi 6-7. Dla porównania: twardość diamentu to 10, a najbardziej miękki jest talk (jego twardość w skali Mohsa to 1). Występuje zwykle odcieniach szarości i jasnych brązów. Wykonane z niego produkty nie są podatne na działanie czynników atmosferycznych; są mrozoodporne, ich kolor nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Za sprawą tych cech granit jest odpowiem elementem do tworzenia m.in. parapetów zewnętrznych, których zadaniem tych ostatnich jest odprowadzanie wody deszczowej. Granitowe parapety są stosowane również we wnętrzach, zwłaszcza jeśli chcemy na oknie postawić duże i ciężkie donice z kwiatami lub rośliny wymagające częstego podlewania (granit ma niską chłonność, nie będzie absorbował rozlanej wody). Ten kamień także doskonały wybór, jeśli chcemy siadać na parapecie lub umieszczać na nim przedmioty o dużej masie.

Co trzeba wiedzieć o parapecie z marmuru?

Hurtownie kamieni naturalnych oferują marmury z całego świata. Gama kolorystyczna jest niezwykle bogata; wybór odcieni jest większy niż w przypadki granitu. Marmur zachwyca jednak nie tylko kolorem, ale i charakterystycznym rysunkiem (żyłkami). To skała osadowa, powstająca na skutek działania wysokich temperatur i ciśnienia na wapienie oraz dolomity. To jeden z miękkich kamieni, w skali Mohsa jego twardość wynosi 3. Mniejsza odporność oraz walory estetyczne powodują, iż marmur jest stosowany przede wszystkim we wnętrzach. Jest odpowiednim materiałem do tworzenia choćby parapetów. Ta elegancka skała sprawdza się w wysmakowanych aranżacjach; zarówno w domach prywatnych, jak i hotelach oraz obiektach usługowych.

Wróć na bloga
Powered by NO-LIMIT