HURTOWNIA KAMIENIA , PROFESJONALNE WYKONAWSTWO

SZEROKI WYBÓR MATERIAŁÓW

Największy wybór kamienia na podbeskidziu

BLATY, PARAPETY, SCHODY, ELEWACJE

Cover Image

Jak dbać o posadzkę z marmuru?

Świadome użytkowanie posadzek z marmuru rozpoczyna się jeszcze przed wejściem do domu. Ponieważ marmur jest materiałem wrażliwym na zarysowania – szczególnie przenoszonym na obuwiu piaskiem, warto zastosować specjalne szczotkowe wycieraczki na zewnątrz i dywanowe wewnątrz budynku. Co jeszcze należy wiedzieć, by móc odpowiednio dbać o kondycję i długowieczność posadzek z marmuru? Zapraszamy do lektury.   

Czyszczenie posadzki z marmuru

Jeśli zdecydowaliśmy się na posiadanie eleganckich podług z marmuru, warto już na samym początku zainwestować w solidne dywanowe wycieraczki do butów do użytku wewnątrz domu, natomiast przed drzwiami wejściowymi umieścić wycieraczki szczotkowe.  Unikniemy wówczas inwazji ostrych ziaren piasku, wnoszonych na podeszwach obuwia, to usprawni sprzątanie, ale przede wszystkim ochroni posadzki przed zarysowaniami.

Z uwagi na podatność marmuru na uszkodzenia mechaniczne oraz plamy, pamiętajmy, że najważniejsza jest regularność jego czyszczenia. W pierwszej kolejności posadzki marmurowe należy zamieść szczotką z miękkim włosiem lub odkurzyć, używając do tego celu specjalnej końcówki do marmuru. Następnie przystępujemy do przetarcia podłogi szmatką lub mopem. Koniecznie zastosujmy do tego celu delikatne, neutralne środki o odczynie zasadowym nie niższym niż 7 pH , jak np. rozcieńczony z wodą płyn do mycia naczyń lub dedykowany profesjonalny środek czyszczący.

Na rynku jest ich sporo, warto więc zasięgnąć informacji specjalistów z branży kamieniarskiej lub sprzedawcy chemii gospodarczej Do bieżącego mycia rekomendowane są preparaty na bazie tenzydów lub alkoholu. Pamiętajmy wówczas o solidnym wywietrzeniu pomieszczeń z umytą podłogą, gdyż są to składniki łatwopalne, a ponadto nasz marmur o wapiennej strukturze nie znosi zbędnej i długotrwałej wilgoci.

Idąc za radą profesjonalistów w dziedzinie pielęgnacji kamiennych powierzchni, w przypadku plam z octu, soku owocowego lub innych kwaśnych płynów, należy natychmiast usunąć zabrudzenia, ponieważ mogą one trwale uszkodzić marmur.

Sposób konserwacji posadzki z marmuru

Oczyszczoną, marmurową powierzchnię warto zaimpregnować, w celu zabezpieczenia przed wnikaniem zabrudzeń. Zalecana impregnacja posadzki marmurowej powinna być powtarzana co około rok, oczywiście przede wszystkim należy wziąć pod uwagę bieżący stan podłogi. Preparaty stosowane do impregnacji bazują na rozpuszczalnikach łatwopalnych – zaaplikowane we właściwych proporcjach (zalecanych przez producenta) za pomocą wałka lub metodą natryskową, zapewniają optymalną ochronę posadzki z marmuru po 24 godzinach, pod warunkiem, że nie będzie eksploatowana aż do całkowitego wyschnięcia.

 

Wróć na bloga
Powered by NO-LIMIT