Obok marmuru trudno przejść obojętnie, kamień przed wszystkim urzeka urodą, a jego walory praktyczne powodują, że znajduje zastosowanie nie tylko jako element dekoracyjny. Dziś zaprezentujemy możliwości wykorzystania tego szlachetnego kamienia w roli materiału pokrywającego posadzki.
Parapety, ściany, ale także nagrobki, elewacje czy tablice pamiątkowe – marmur ma wiele zastosowań. Choć kamień ten nie cechuje się taką odpornością jak np. granit, również może być wykorzystywany w budownictwie. Dawniej podłogi z naturalnych kamieni były wybierane wyłącznie do świątyń, obiektów administracji publicznej, czy eleganckich wnętrz pałacowych oraz muzealnych. Dzisiaj są one stosowane także w przestrzeniach prywatnych, również na ogrzewaniu podłogowym, gdyż naturalne kamienie doskonale przewodzą ciepło.
Trzeba pamiętać, że - w przeciwieństwie do granitu - marmur raczej nie jest polecany do wnętrz o dużym natężeniu ruchu. Nie zmienia to faktu, że świadomy odbiorca, zdający sobie sprawę z wymagań marmuru i właściwej jego pielęgnacji, będzie mógł cieszyć się nim długimi latami.
Warto wiedzieć, że im większa jest powierzchnia, na której zostanie zamontowany kamień, tym większe wrażenie on zrobi. Skoro o montażu mowa, szlachetne materiały najlepiej powierzać profesjonalistom. Doświadczeni pracownicy zakładów kamieniarskich z pewnością będą potrafili lepiej dobrać zaprawę, doradzą jak najlepiej pielęgnować i konserwować marmur.
Marmur jest stosowany m.in. w łazienkach, a właściwie – salonach kąpielowych. W pomieszczeniu tym może współgrać z elementami dekoracyjnymi zamontowanymi na ścianie, czy też parapetami lub dekoracyjnymi pudełkami i pojemniczkami wykonanymi z tego kamienia. Świetnie komponuje się z głęboką czernią i złotem, połączenie elementów w tych barwach z marmurem daje elegancki, ponadczasowy efekt.
Kuchnia to kolejne wnętrze, w którym montowane są podłogi marmurowe. Warto nadmienić, że materiał ten wchłania tłuszcz i powtórzmy – wymaga właściwej pielęgnacji, stąd należy dobrze rozważyć umiejscowienie marmuru w kuchni. Rozwiązaniem może być wybór kamienia do części jadalnianej. W połączeniu z innym naturalnym materiałem, choćby drewnem, zyskuje ciepły, wręcz przytulny charakter. W salonie również świetnie sprawdzi się podłoga z marmuru, jeśli dodamy do niej elementy w odcieniach szarości lub zieleni, wnętrze nabierze charakteru, nie tracąc przy tym na elegancji.
Wróć na bloga